CHEMIA INFORMATYCZNA PDF Drukuj

Wydział Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach uruchomił w roku akademickim 2009//2010 nową specjalność na dwustopniowych stacjonarnych studiach chemicznych.

Chemia informatyczna to nowa gałąź wiedzy powstała na styku tradycyjnej chemii i informatyki. Jej powstanie związane jest z niewiarygodnym wręcz rozwojem technologii informacyjnych obserwowanym w ostatnich latach i idącym za tym rozkwitem metod obliczeniowych chemii. Metody chemii informatycznej pozwalają na zastąpienie skomplikowanych i kosztownych pomiarów oraz uciążliwych eksperymentów chemicznych symulacjami komputerowymi.


Chemia informatyczna jest jedną z najbardziej dynamicznych gałęzi chemii. Twierdzi się, że moc obliczeniowa komputerów podwaja się, co 24 miesiące. W takim też tempie wzrastają możliwości obliczeniowe metod chemii informatycznej. Dziś nie można sobie wyobrazić poszukiwania nowych leków, konstruowania nowych materiałów, rozwoju nanotechnologii bez stosowania na szeroką skalę metod obliczeniowych chemii.

Studenci specjalności chemia informatyczna stają się specjalistami w dziedzinie  informatyki i ekspertami w chemii. W zakresie informatyki mają okazję poznać różne systemy operacyjne komputerów (MS Windows, Linux, Unix), zapoznać się z podstawowymi językami programowania (C, FORTRAN) oraz elementami architektury komputerów i sieci komputerowych.

Na obecnym rynku pracy poszukiwani są absolwenci studiów interdyscyplinarnych, którzy łączą wiedzę z różnych nawet odległych od siebie dyscyplin. Niekonwencjonalnie wykształceni chemicy, wyposażeni dodatkowo w umiejętności i wiedzę informatyczną, znajdą zatrudnienie w instytucjach badawczych związanych z chemią, biochemią, biologią, farmacją i medycyną. Tak jak wszyscy chemicy, są mile widziani w laboratoriach przemysłowych, a ich dodatkowym atutem jest możliwość znalezienia pracy w ośrodkach komputerowych funkcjonujących w administracji i bankowości.


Maturzysto! Jeżeli interesujesz się informatyką, lubisz chemię, ale nie chcesz spędzać wielu godzin w laboratorium chemicznym, wybierz chemię informatyczną!


 

 
Zakład Chemii Teoretycznej created by Lukas Lupa
SiteGround web hosting Joomla Templates
Designed by SiteGround web hosting
Ta strona używa plików COOKIES.
Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień COOKIES w przeglądarce.
pokaż szczegóły